Obři oceánů ohromili a překvapili.
Výstava Obři oceánů udělala žbluňk a je za námi. Co však zůstalo? Moře informací, tak nádech a šup pod hladinu, dozvíte se perly, které jsme během plavby nasbírali a mnohé možná překvapí. Protože takového žraloka a kosatku vnímáme kvůli filmům zcela jinak, než kým ve skutečnosti jsou.
8 exponátů, interakce a virtuální realita
Kdo si nenechal ujít výstavu Obři oceánů, ponořil se do fascinujícího podmořského světa, prohlédl si exponáty tvorů v životní velikosti a prozkoumal interaktivní tabule s bohatými detaily o životě ohromujících zvířat.
Výstava se pyšnila i jednou z největších sbírek čelistí ve střední Evropě, žraločí zuby se tu sešly z celého světa. A když jste prošli sekci čelistí, čekala na vás interaktivní zóna, kde jste měli možnost skočit pod hladinou pomocí virtuální reality. Děti se pak nemohly odtrhnout od zvukových stěn se zpěvy živočichů. U nás vedla stěna kosatky. 🙂
Vzhůru za dobrodružstvím!
Oceánská říše je fascinující, a pokud jste neměli možnost přijít během května do Auparku, odkryjeme vám pokličku výstavy alespoň z části. Byla by škoda přijít o zajímavosti moří, když tvoří 71 % veškeré zemské plochy. Zdá se vám, že je nemožné prozkoumat tak velký prostor? Čtěte dál a budete překvapeni, jaké informace dokázali vědci zjistit. Třeba takový plejtvák obrovský nese patřičný název, protože jde aktuálně o největšího žijícího tvora na Zemi.
A který živočich je největším ozubeným tvorem světa? Sami bychom tipli třeba kosatku, ale je to vorvaň obrovský. Co návštěvníky možná překvapilo, byl narval jednorohý. Ten je kvůli svému „rohu“ nazýván „mořským jednorožcem“, ale jeho roh je ve skutečnosti zub, a to levý špičák.
A věděli jste, že třeba taková manta obrovská, největší druh rejnoka na světě, byla dříve nazývána „ďábelskou rybou“, neboť existovaly legendy o tom, jak manta vyskočila nad vodní hladinu, strhla námořníka do vody, kde ho obejmula ploutvemi, aby jej usmrtila? Pověst není ve skutečnosti vůbec založena na pravdě, neboť manty jsou tvorové mírumilovní a živí se planktonem, larvami ryb nebo malými rybičkami. Z těchto důvodů patří k nejvyhledávanějším cílům pro pozorování potápěči na celém světě.
Velmi oblíbeným stanovištěm výstavy bylo to kosatčí. Děti z kosatky dravé nemohly spustit oči a my si ji taky oblíbili. Vždyť kdo by neznal dojemný film Zachraňte Willyho!, z jakého pramení, že je to mírumilovné zvíře. Opak je však pravdou, jde o všestranného zabijáka, jehož místo je na vrcholu potravního řetězce. Dokonce je ohrožením pro samotného žraloka.
Věděli jste, že…
Modré hlubiny jsou dechberoucí, však bychom tam bez kyslíkové bomby moc dlouho nevydrželi, proto jsme vděční vědcům, kteří zjistili tolik zajímavého. Věděli jste třeba, že:
- žralok bílý měří až 6 metrů a dožívá se 70 let?
- Že plejtvák obrovský váží přes 200 tun?
- Že kladivounovi jeho kladivová hlava umožňuje pročistit více než dvakrát tak široký pruh dna, čímž zvyšuje objem získané kořisti?
- Nebo že rozpětí manty obrovské měří až 9 metrů?
Filmy a vyprávění vykreslují mořské živočichy různě, proto jsme nadšení, že se v Auparku konala právě výstava Obři oceánů – edukativní a výborně zpracovaná ukázka z nejméně probádané části světa. Velké díky patří tedy organizátorům výstavy, kteří spolupracovali s Discovery, a také vám, milí návštěvníci, že jsme pluli společně.